Menu

Katecheza przedmałżeńska
- malzenska.jpg
Katecheza chrzcielna

- chrzcielna.jpg

Poradnia rodzinna

- poradnia_rodzinna.jpg

Grupa Modlitwy O.Pio

- ojciec_pio.jpg

Skrzynka intencji modlitewnych

- skrzynka_modlitw.jpg

Telewizja Lumen
Akcja katolicka

- akcja_katolicka.jpg

Sakramenty św. otrzymali

Chrzest Św.

Małżeństwo

Chórek dziecięcy Duszki Boże

Chórek dziecięcy

Krąg Biblijny
- biblijny.jpg
Portal Deon.pl

- deon.png

Statystyki
Statystyki
Licznik odwiedzin:
1229717
Dzisiaj:
28
Gości on-line:
1
Twoje IP:
54.159.124.79

Aktualności

 
2017-07-30

Święta Maria Magdalena - Miłosierdzie Boże w praktyce

W dniu 22 lipca Kościół wspomina – od 2016 roku w randze liturgicznego święta – świętą Marię Magdalenę. Wielokrotnie pojawia się ona na kartach Ewangelii. Jest pierwszą wśród kobiet uwolnioną od „od złych duchów i od chorób”, boleje wraz z idącym na śmierć Jezusem Chrystusem, ale nade wszystko wszyscy czterej natchnieni autorzy piszą o niej jako o tej, której jako pierwszej objawił się Chrystus Zmartwychwstały.

Jednak pobożność chrześcijańska uczyniła ją patronką wszystkich prawdziwie żałujących za grzechy ze względu na to, jak zachowała się podczas uczty zorganizowanej przez jednego z faryzeuszy o imieniu Szymon. Cóż zatem zrobiła Magdalena, że zasłużyła sobie na pełne oburzenia i zgorszenia spojrzenia ucztujących? Czym zawiniła, że w głowie gospodarza biesiady zalęgły się poważne wątpliwości względem osoby Jezusa Chrystusa? Zachowanie Magdaleny silnie kontrastuje z wyniosłością faryzeusza. Szymon, jak możemy wnioskować ze słów Jezusa, przywitał swojego gościa bez nadmiernej kurtuazji: nie podał wody do obmycia nóg, nie wykonał gestu przyjaźni, nie namaścił głowy biesiadnika oliwą. Magdalena zaś, na co zwraca uwagę nasz Zbawiciel, w uniżonym geście pełnym żalu i miłości przypadła do stóp Zbawiciela.

Z pewnością niejeden z biesiadników widząc zachowanie kobiety skrzywił się z niechęcią i zarzucając jej gestom teatralność przypisywał kobiecie nieszczerość intencji. Ich kpiące spojrzenia i myśli żywo przypominają pełne pysznej pogardy postrzeganie ludowej pobożności przez zarówno liberalno-lewicowe media jak i tzw. katolików otwartych. Znakomitą ilustracją tego, co stanowi kwintesencję ludowego katolicyzmu są tradycyjne uroczystości odpustowe odbywające się parafiach i sanktuariach na terenie całej Polski. Zmierzające do tych wyjątkowych na mapie naszego kraju miejsc mniejsze lub większe grupy pielgrzymów niosą w sercu podobne do żywionych przez Magdalenę uczucia. Wierzą, że dobry Bóg przebaczy winy, wysłucha próśb i przygarnie do swego Miłosiernego Serca. Nawiedzający w okresie odpustu sanktuaria maryjne są pewni, że ich niebieska Matka „w cierpienia czas pomocą obdarzy”. Spoglądając na twarze pielgrzymów z pewnością dostrzeżemy na niejednej z nich łzy. Te oznaki wzruszenia nie trudno skojarzyć ze łzami wylewanymi przez Magdalenę na Jezusowe nogi. Nie ma w nich nic teatralnego. Zresztą, czy znający prawdę o sercu każdego z nas Bóg nabierze się na jakieś pijarowo-marketingowe sztuczki? Poruszenie, jakiego doświadczają uczestnicy odpustu jest autentyczne, co więcej dla wielu z nich rok dzieli się na ten sprzed i po tym wyjątkowym czasie. Przekłada się ono na zbawienną chęć pojednania się  z Bogiem w sakramencie pokuty, czego dowodem są „kilometrowe” kolejki do krat konfesjonału. Niczym Magdalena, przybywający ze stron mniej lub bardziej oddalonych od miejsca odpustu pątnicy wiedzą, że właśnie teraz i w tym momencie nadszedł dla nich „czas upragniony”. Dlatego też zmarnowanie go byłoby niewyobrażalną stratą, na którą nie można sobie pozwolić – nikt przecież nie zna czasu i godziny, kiedy nadejdzie jego ostatnia godzina.

Jednym z bardziej poruszających obrazów, jakie można zobaczyć podczas uroczystości odpustowych, są tłumy wiernych przechodzących na kolanach przed czczonym w danym kościele obrazem, bądź figurą. Decydujący się na wolne i miarowe okrążenie ołtarza w postawie uniżonej z pewnością odczuwają silne wzruszenie, kiedy mimo pewnej niewygody mogą znaleźć się tak blisko miejsca, gdzie niemal namacalnie można odczuć Boże spojrzenie.

Te przeżycia, jako płytkie i nieposiadające przesadnie intelektualnego podglebia, stają się obiektem krytyki zawodowych poprawiaczy polskiego katolicyzmu. Kręcenie nosem na ścisk i zamęt uniemożliwiający kontakt z Sacrum (słowo „Bóg” z trudem przechodzi przez gardła salonowych katolików) oraz kiczowatość straganów towarzyszących uroczystościom odpustowym na stałe wpisało się do ich agendy. Jednak (na szczęście) to nie oni przesądzają o wartości wszelkich przejawów ludowej pobożności. Reakcja Jezusa Chrystusa na szczere gesty i zachowanie Magdaleny, w którym nie było ani grama fałszywości, utwierdza w przekonaniu, że nie warto dawać tu posłuchu słowom „otwartych” i bardziej, we własnym mniemaniu, „godnych”

Za pch24.pl
Ks. Mariusz Matecki
 
Biuro Parafialne

Wtorek: 1730 - 1900
Środa: 1000 - 1100
Piątek: 1000 - 1100

Msze Święte

NIEDZIELA:
 800     Pysząca
 900    
1030  
1200  
1500  
1700  

DNI POWSZEDNIE:
900    
1700  

ŚWIĘTA:
900    
1100  
1700
1800   Pysząca

Odeszli do Pana

- wiecznosc.jpg

Przypominamy

- nauczanie_jpii.png

Lista subskrybentów
Wyszukiwarka
Budowa kościoła

- budowa.jpg

Kronika parafialna

- kronika.jpg

Pielgrzymki

- pielgrzymki.jpg

Kalendarz
21 sierpnia 2017
poprzedni miesiąc następny miesiąc
pn wt śr czw pt so nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
imieniny
Franciszka, Kazimiery, Ruty
Adoracja Eucharystyczna

- adoracja.jpg

Portal Faustyna.pl

- faustyna.png

Kromka Słowa Bożego

- kromka.jpg